Skip to content
Canada's Official Lyson Distributor
Canada's Official Lyson Distributor

Filters

  • Original price $39.95 - Original price $39.95
    Original price
    $39.95
    $39.95 - $39.95
    Current price $39.95

    ProVap | Replacement Teflon Cap

    Only 2 left!

    Teflon cap replacement for ProVap 110 Sideliner/Commercial Vaporizer.Each cap comes with an installed O-ring. Replacement bowls are also available ...

    View full details
    Original price $39.95 - Original price $39.95
    Original price
    $39.95
    $39.95 - $39.95
    Current price $39.95
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    Protective Respirator Cartridges | Acid Gas | N75002L | Honeywell

    in stock

    These Replacement Cartridges filter out Acid gases such as Chlorine, Hydrogen Chloride, Sulfur Dioxide, Hydrogen Fluoride, Chlorine Dioxide, Formal...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price
    $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95

    European Foulbrood (EFB) Test Kit

    in stock

    The Vita Honey Bee European Foulbrood (FFB) Diagnostic Test Kit enables beekeepers, bee inspectors, and veterinarians to easily test for EFB in hon...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price
    $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95
  • Original price $34.95 - Original price $34.95
    Original price
    $34.95
    $34.95 - $34.95
    Current price $34.95

    InstantVap® | Replacement Battery Socket

    in stock

    Change the battery you want to use with your InstantVap with a replacement socket! Please note that the InstantVap Turbo uses a different socket th...

    View full details
    Original price $34.95 - Original price $34.95
    Original price
    $34.95
    $34.95 - $34.95
    Current price $34.95
  • Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95

    InstantVap® Lite | Oxalic Acid Dispenser

    in stock

    Grab a spare dispenser to save even more time while using the InstantVap Lite portable vaporizer. Easy to set to dispense 1-4 grams; just turn the ...

    View full details
    Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95
  • Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Thermometer

    in stock

    This thermometer is perfect for checking the temperature of your oxalic acid and glycerin mixture.The thermometer is also made for your kitchen, la...

    View full details
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
  • Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95

    Pettis Test Kit | Beequip

    Only 2 left!

    Find out what miticides are not working for varroa mite control and stop wasting money on ineffective treatments! Use data, not guesswork. The...

    View full details
    Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Better Beetle Blaster

    in stock

    Better Beetle Blaster is a plastic device inserted between frames in a hive to trap Small Hive Beetles (SHB) and help protect/monitor healthy honey...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95

    InstantVap® | Telescopic Support Rod

    in stock

    The telescopic support rod fits into the handle of your InstantVap and provides support during use. Easy to pull out and fold up. Up to 76 cm long ...

    View full details
    Original price $89.95 - Original price $89.95
    Original price
    $89.95
    $89.95 - $89.95
    Current price $89.95
  • Original price $799.95 - Original price $799.95
    Original price
    $799.95
    $799.95 - $799.95
    Current price $799.95

    InstantVap® | 12V Corded Vaporizer

    Only 1 left!

    InstantVap oxalic acid vaporizer with 4-meter-long cable. Includes a single silicone cleaning cap and instructions. The InstantVap corded vaporizer...

    View full details
    Original price $799.95 - Original price $799.95
    Original price
    $799.95
    $799.95 - $799.95
    Current price $799.95
  • Original price $3.95 - Original price $3.95
    Original price
    $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95

    ProVap | Replacement O-Ring

    Out of stock

    Replacement O-ring for white ProVap Teflon caps.

    Original price $3.95 - Original price $3.95
    Original price
    $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95
    Sold out
  • Original price $1.95 - Original price $3.95
    Original price
    $1.95 - $3.95
    $1.95 - $3.95
    Current price $1.95
    2.0item | $0.98 / item

    InstantVap® | Replacement O-Rings | 2-Pack

    in stock

    Pack of 2 replacement O-Rings for the InstantVap Oxalic Acid Dispenser or InstantVap Lite Oxalic Acid Dispenser. Please note that the InstantVap Li...

    View full details
    Original price $1.95 - Original price $3.95
    Original price
    $1.95 - $3.95
    $1.95 - $3.95
    Current price $1.95
    2.0item | $0.98 / item
  • Original price $11.95 - Original price $15.95
    Original price
    $11.95 - $15.95
    $11.95 - $15.95
    Current price $11.95
    2.0item | $7.98 / item

    InstantVap® | Silicone Cleaning Cap/Plug | 2 Pack

    in stock

    Please note that the combination of oxalic acid and heat can cause silicone to deteriorate. Keeping the silicone parts clean will add to their life...

    View full details
    Original price $11.95 - Original price $15.95
    Original price
    $11.95 - $15.95
    $11.95 - $15.95
    Current price $11.95
    2.0item | $7.98 / item
  • Original price $79.00 - Original price $129.00
    Original price
    $79.00 - $129.00
    $79.00 - $129.00
    Current price $79.00

    AgroGene Solutions Test Kit

    in stock

    A new, innovative way to test the health of your colony! Located in Moncton, AgroGene Solutions’ mission is to prevent beehive losses by providing ...

    View full details
    Original price $79.00 - Original price $129.00
    Original price
    $79.00 - $129.00
    $79.00 - $129.00
    Current price $79.00
  • Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95

    UBeeO™ | Test Ring 2.0

    Only 1 left!

    NEW & IMPROVED! The UBeeO™ test ring isolates the test area from the rest of the brood frame by confining the UBeeO™ mix to the test area durin...

    View full details
    Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95
  • Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price
    $25.95
    $25.95 - $25.95
    Current price $25.95

    UBeeO™ | Precision Guide

    in stock

    The UBeeO Precision Guide is a new, beekeeper-designed device that fits around the UBeeO test ring, standardizing the distance and angle of UBeeO a...

    View full details
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price
    $25.95
    $25.95 - $25.95
    Current price $25.95
  • Original price $2.95 - Original price $4.95
    Original price
    $2.95 - $4.95
    $2.95 - $4.95
    Current price $2.95

    InstantVap® | Stem Insulators

    in stock

    Please note that the combination of oxalic acid and heat can cause silicone to deteriorate. Keeping the silicone parts clean will add to their life...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $4.95
    Original price
    $2.95 - $4.95
    $2.95 - $4.95
    Current price $2.95
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    InstantVap® | Replacement Nozzles

    in stock

    Replacement nozzles for InstantVap vapourizers. Easily replace the brass nozzle should it ever become damaged or broken. Long replacement nozzles a...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $159.95 - Original price $159.95
    Original price
    $159.95
    $159.95 - $159.95
    Current price $159.95

    Hobbyist Oxalic Acid & Glycerin Package | Swedish Cloth | Beequip

    in stock

    Get started with ease and precision! This DIY Swedish Cloth Kit includes everything you need to make your own Swedish cloths for use in your beehiv...

    View full details
    Original price $159.95 - Original price $159.95
    Original price
    $159.95
    $159.95 - $159.95
    Current price $159.95
  • Original price $329.95 - Original price $329.95
    Original price
    $329.95
    $329.95 - $329.95
    Current price $329.95

    UBeeO™ | Hygienic Behaviour Test Kit

    in stock

    Strengthen colony-level defence against mites and disease with UBeeO™ UBeeO™ is a groundbreaking new tool designed to accurately predict a colony’s...

    View full details
    Original price $329.95 - Original price $329.95
    Original price
    $329.95
    $329.95 - $329.95
    Current price $329.95
  • Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95

    Lemongrass Oil | 30 ml | Essential Oils - SPECIAL ORDER ONLY

    Out of stock

    Lemongrass oil is a popular essential oil known for its refreshing, citrusy aroma and a wide range of potential benefits. It is derived from the le...

    View full details
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95
    Sold out
  • Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
    30.0ml | $0.73 / ml

    Wintergreen Oil | 30 ml | Essential Oils - SPECIAL ORDER ONLY

    Out of stock

    Wintergreen oil is an essential oil known for its refreshing, minty aroma and potential health benefits. It is derived from the leaves of the winte...

    View full details
    Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
    30.0ml | $0.73 / ml
    Sold out
  • Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95

    InstantVap® | Ryobi Socket Adapter

    in stock

    Have you been waiting for an InstantVap to use with Ryobi batteries? The wait is finally over! The DeWALT-to-Ryobi socket adapter is compatible wit...

    View full details
    Original price $69.95 - Original price $69.95
    Original price
    $69.95
    $69.95 - $69.95
    Current price $69.95
  • Original price $39.95 - Original price $39.95
    Original price
    $39.95
    $39.95 - $39.95
    Current price $39.95

    UBeeO™ | Applicator Stand

    in stock

    The UBeeO Applicator Stand is beekeeper-designed and features a double-vial holder tray and an applicator mount that keeps pierced vials upright, r...

    View full details
    Original price $39.95 - Original price $39.95
    Original price
    $39.95
    $39.95 - $39.95
    Current price $39.95
  • Original price $42.95 - Original price $42.95
    Original price
    $42.95
    $42.95 - $42.95
    Current price $42.95
    100.0item | $0.43 / item

    Brawny Dine-A-Max Beetle Towel | Box of 100 - SPECIAL ORDER ONLY

    Out of stock

    These Beetle Towels are an effective and economical way to monitor and trap small hive beetles. Cut each towel into three pieces, placing one to t...

    View full details
    Original price $42.95 - Original price $42.95
    Original price
    $42.95
    $42.95 - $42.95
    Current price $42.95
    100.0item | $0.43 / item
    Sold out
  • Original price $18.95 - Original price $18.95
    Original price
    $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95
    30.0ml | $0.63 / ml

    Thyme Oil | 30 ml | Essential Oils - SPECIAL ORDER ONLY

    Out of stock

    Thyme essential oil is a potent and aromatic oil derived from the leaves and flowers of various species of thyme, primarily Thymus vulgaris, throug...

    View full details
    Original price $18.95 - Original price $18.95
    Original price
    $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95
    30.0ml | $0.63 / ml
    Sold out
  • Original price $74.95 - Original price $74.95
    Original price
    $74.95
    $74.95 - $74.95
    Current price $74.95

    ProVap | Replacement OA Bowl

    Out of stock

    Replacement Oxalic Acid bowl for the ProVap 110 Sideliner/Commercial Vaporizer. Replacement Teflon caps are also available here.

    Original price $74.95 - Original price $74.95
    Original price
    $74.95
    $74.95 - $74.95
    Current price $74.95
    Sold out

Compare products

{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}

Select first item to compare

Select second item to compare

Select third item to compare

Compare